AD MAIORA NATUS SUM

Po raz trzeci do Czerwińska nad Wisłą przybyli ministranci z diecezji płockiej, by podziękować za kolejny rok formacji i prosić o błogosławieństwo na czas wakacji. Wspólnej modlitwie przy relikwiach św. Stanisława Kostki przewodniczył ks. bp Piotr Libera.


Na wzgórzu czerwińskim, u stóp Matki Bożej Pocieszenia wszystkich pielgrzymów powitał ks. Łukasz Mastalerz - kustosz sanktuarium: „W Piśmie św. góra jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem, doświadczenia Jego obecności. Takim miejscem jest również każda liturgia, w której z wiarą bierzemy udział. Niech ta pielgrzymka nam wszystkim, szczególnie w roku św. Stanisława, pomoże odnaleźć tę świętą obecność, a wraz z nią właściwą drogę powołania i życia, do której wzywa nas Bóg”.


Biskup Piotr w swojej homilii porównał służbę przy ołtarzu do historii powołania Elizeusza: „Bóg wezwał Elizeusza do swojej służby. My także zostaliśmy wezwani przez Pana, aby służyć Mu w sposób szczególny. Tak samo, jak płaszcz Eliasza przyozdobił ramiona Elizeusza, tak nasze ramiona przyozdobiły komże, alby, a w przypadku kapłanów - stuły i ornaty. Ten strój jest znakiem naszego wybrania. Jezus powołał nas, byśmy służąc przy Jego Ołtarzu, jak najlepiej sami przeżywali Eucharystię i innym pomagali ją przeżywać”.


Ksiądz Biskup podkreślił jak ważną i wyjątkową funkcję spełniają w ministranci w zgomadzeniu liturgicznym. „Wy, drodzy ministranci i lektorzy, pomimo swego młodego wieku stajecie blisko wydarzeń, których nikt z ludzi nie potrafi w pełni zrozumieć. Z wielką pokorą i szacunkiem poświęcacie swój czas i zdolności, by służyć tej tajemnicy, jaka dokonuje się w czasie każdej Mszy św. W ten sposób doświadczacie bliskości tego samego Jezusa, który przed dwoma tysiącami lat wędrował ścieżkami Palestyny. Jego bliskość każdemu z nas powinna pomagać w przestrzeganiu przykazań i życiu Ewangelią na co dzień”


Ordynariusz diecezji odznaczył 100 ministrantów okolicznościowym medalem AD MAIORA NATUS SUM w dwóch kategoriach: „Ministrant roku” i „Ministrant z najdłuższym stażem”. Chłopców do odznaczenia wytypowali księża z poszczególnych parafii, w dowód wdzięczności za wieloletnią i gorliwą posługę przy ołtarzu.


Oprócz wspólnej modlitwy nie zabrakło wielu atrakcji dla dzieci: pokaz walk rycerskich, zawody sportowe, konkurs wiedzy o Czerwińsku, Kostka Rubika, grupy rekonstrukcyjne a na koniec rozstrzygnięcie konkursu „Twój szczęśliwy numerek”. Wśród uczestników pielgrzymki wylosowano rower górski ufundowany przez fundację „SCALAM” z Przasnysza.


W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział 986 członków parafialnych zespołów liturgicznych z 47 parafii diecezji płockiej:


• 678 ministrantów
• 144 dziewczynki ze scholi
• 50 dzieci komunijnych
• 47 księży
• 1 siostra zakonna
• 32 opiekunów
• 34 wolontariuszy


Powyższe zestawienie zostało sporządzone na podstawie kart wypełnionych w recepcji pielgrzymki.

FOTORELACJA Z PIELGRZYMKI